Falugondnoki Szolgáltatásának Szakmai Programja
Kustánszeg Község Önkormányzata
F A L U G O N D N O K I SZ O L G Á L T A T Á S Á N A K
SZAKMAI PROGRAMJA
Kustánszeg község a lakosság jólétének biztosítása, a közlekedési nehézségekből fakadó hátrányok leküzdése érdekében falugondnoki szolgálatot kíván működtetni. Az önkormányzat a falugondnoki szolgálat /a továbbiakban: Szolgálat/, mint alapellátást nyújtó szociális szolgáltatás szakmai programját az alábbiakban fogadja el.
I. A falugondnoki szolgálat célja:
Salomvár község lakói számára:
- Az alapellátásokhoz, közszolgáltatáshoz való hozzájutás biztosítása
- Alapvető szükségletek kielégítésének segítése
- Az intézményhiányból származó hátrány enyhítése
- Egyéni és közösségi szintű sport és kulturálódási igény kielégítéséhez segítség
adása.
A Szolgálat szociális és egyéb közösségi feladatokat lát el a település valamennyi lakója számára. Működésének célja a szociális biztonság megteremtése, a közlekedési és egyéb települési hátrányok csökkentése.
a./ A szolgáltatás feladatai:
1./ A szolgálat a rászorulók részére szociális ebédet szállít, az ebédet házhoz szállítja. Az ebédszállítás ingyenes. Az étkeztetésen belül az Önkormányzat a szociálisan rászorulókat támogatásban részesíti. Teljesen vagy részben mentesíti őket a térítési díj fizetése alól.
2./ A községben heti két alkalommal rendel a háziorvos.
A szolgálat egyik legfontosabb közösségi feladata a háziorvosi ellátáshoz való hozzájutás elősegítése – azokon a napokon, amikor nem a településen rendel a háziorvos. A falugondnok háziorvoshoz, gyermekorvoshoz szállít, majd a gyógyszertárba megy, egyúttal kiváltja a kérelemre felírt gyógyszert, valamint a gyógyászati segédeszközöket.
A gyógyszer felíratását, illetve kiváltását a falugondnoknál lehet kérni legkésőbb az indulást megelőző időpontig.
3./ Szükség esetén –amennyiben erre más megoldás nincs és az ügyeletes orvos kiérkezése, késedelme veszéllyel jár – a láthatóan szállítható beteget orvoshoz, ügyeletre szállítja.
Évente a Zalaegerszegi Tüdőgondozó által meghatározott napon a kötelező tüdőszűrésre szállítja a település polgárait.
4./ Szükség esetén – és előzetes igénybejelentés alapján – Zalaegerszegi Szakrendelésre szállítja az erre rászorulókat /pl: szemészet, vérvétel stb./.
5./ Előzetes igénybejelentés alapján – reggel ½ 8 órai indulással – a Közös Önkormányzati Hivatal Kustánszegi Kirendeltségétől Kustánszeg, Kossuth u. 45. – az óvodába és iskolába szállítást megoldja. 16 órakor biztosítja az óvodások és iskolások visszaszállítását a fenti helyre.
6./ A rendszeres szolgáltatásokon kívül esetenként jelentkező egyedi személy- vagy áruszállítási igényeket is ellát a Szolgálat a rászorulók részére. Az egyedi igényeket a polgármesternél kell bejelenteni, aki indokolt esetben /idős, beteg, mozgáskorlátozott személy, egyéb méltánylandó akadályozó körülmény/ utasítja a falugondnokot a szolgáltatás elvégzésére. E szolgáltatás térítésmentes.
7./ A Szolgálat állandó kapcsolatot biztosít az állampolgárok, az önkormányzat és a Teskándi Közös Hivatal közt. Hetente legalább kétszer a falugondnok a Közös Hivatalból elhozza a kézbesítendő küldeményeket, még aznap gondoskodik a kézbesítésükről. Feladata a település lakosságát érintő információk gyűjtése és továbbítása, a polgármester és a hivatal irányítása szerint.
8./ A Szolgálat a polgármester irányításával a település lakossága számára – igény szerint – kirándulásokat, kulturális programokat szervez. A kirándulásokon a részvétel a jelentkezés sorrendjében történik, a meghirdetett maximális létszám betöltéséig. A kirándulás jellegétől függően egyes célcsoportok /pl.: idősek, gyerekek stb./ számára is szervezhető.
9./ A szolgálat a település rászoruló, idős, beteg lakossága számára szociális gondozást végez. Ennek keretében a hét egy napján ingyenes vérnyomásmérést végez szükség esetén tanácsot ad orvosi ellátás igénybe vételére. A szolgálat folyamatosan figyelemmel kíséri az egyedül élő időseket. Felméri a rászoruló idősek szociális ellátás iránti igényét, szükségességét. Ezzel kívánja biztosítani az önkormányzat az idősek lakókörnyezetükben történő biztonságos ellátását.
10./ Segítséget nyújt a közösségi rendezvények szervezésében, hagyományok ápolásában.
11./ Egyéb gyermekszállítást is végez, pl.: fellépésekre szállítja az óvodás és általános iskolás korú gyermekeket pl.: falunapok, télapó ünnepélyek, gyermeknap, idősek napja…stb. Ezek gyakorisága eseti jellegű.
12./ Esetenként részt vesz a közösségi, művelődési, sport- és szabadidő tevékenységek szervezésének. Falunapok, ünnepélyek, gyermeknap, télapó ünnepély, idősek napja …. Stb. szervezésének aktív résztvevője.
13./ Nyugdíjas korúak szállítása is a feladata az egészségügyi intézményeken túl esetenként misére, kegyhelyekre szállítja őket.
14./ Tömegközlekedési jármű kimaradása esetén szállítja az azt igénylő lakosságot munkahelyre, iskolába. Ennek gyakorisága eseti.
15./ Folyamatosan részt vesz a szociális és közösségi információk szolgáltatásában, nagy segítséget nyújt azok továbbításában.
b./Ellátottak köre:
A falugondnoki szolgálat igénybevételére Kustánszeg község valamennyi lakója jogosult.
A falugondnoki szolgálat alapvetően a szociálisan rászoruló, a lakosság 1/3-át kitevő nyugdíjasok életvitelét segíti. A napi kapcsolattartás biztonságérzetet ad. A bevásárlások, a rendezvények kapcsán a lakosság minden korosztályának és nagy százalékának szolgálatát jelenti.
II. A feladatellátás szakmai tartalma, módja, a biztosított szolgáltatások formái, köre, rendszeressége
A falugondnok a hét 5 napján ebédet hord többségében egyedül élő nyugdíjasnak.
– igény szerint bevásárol, gyógyszert vált ki annak, aki ezzel megbízza /hetente
többször/
– szakorvosi, háziorvosi rendelésre viszi, hozza az arra igényt tartó betegeket
/hetente többször/
– az ebédet nem igénylő idős családokat hetente felkeresi
– hetente legalább kétszer hozza-viszi a hivatalos intéznivalót a közös hivataltól
– ajándékcsomagokat eljuttatja /évente 1-2 alkalom/
– jelzi és segít lebonyolítani a szociális segélyezést /információt ad, kézbesít/
– hivatalos ügyek intézésében segít /elszállítás/
– közmunka szervezése, irányítása /szükség esetén/.
– Részt vesz a közösségi és szociális információk szolgáltatásában
– Az egyéb alapszolgáltatások igénybevételében esetenként segítséget nyújt
– Óvodás- és iskoláskorúakat a szomszédos települések rendezvényeire /pl.:falunap
szállítja
– Esetenként aktív résztvevője a rendezvények /falunap, karácsonyi ünnepély, idősek
Napja….stb./ szervezésének
– igény szerint, eseti jelleggel szállítja a nyugdíjas korúakat misére, kegyhelyekre.
– Esetleges autóbuszjárat kimaradása esetén szállítja a lakosságot. Eseti jellegű.
III. Ellátás igénybe vételének módja
Az igénybevétel lehet rendszeres vagy eseti.
A rendszeres igénybevételt írásban kell kérni, melyről a képviselő testület dönt. A kérelemnek tartalmaznia kell a kért szolgáltatást, annak gyakoriságát és indokát.
Az eseti szolgáltatást szóban vagy írásban kell kérni, melyről a polgármester dönt.
Rendszeres szolgáltatás minden nap az ebédkihordás, élelmiszer és gyógyszervásárlás, testmozgás, tréning, tájékoztatás.
Eseti a rendezvények előkészítése, azokra szállítás, hivatalos ügyintézésben közreműködés, igény szerinti egyedi kérések teljesítése.
A szolgálat működését szabályozó dokumentumok – szociális rendelet ide vonatkozó rendelkezései, ezen szakmai program, a képviselő testület döntései – nyilvánosak. Az érintettek tájékoztatása érdekében ezeket a hirdetőtáblára ki kell tenni.
A szolgálat szállítási feladatait tartalmazó időszakos /heti/ programot /menetrend/ a falugondnok elkészíti és a hirdetőtáblára kifüggeszti a hét utolsó napján. A program tartalmazza a rendszeres szolgáltatások esetén a falubusz indulási idejét, célját, továbbá az előre tervezett alkalmi programra vonatkozó információkat: program célja, ideje, a jelentkezés feltételei, résztvevők maximális száma. Fel kell továbbá tüntetni a polgármester és a falugondnok elérhetőségét biztosító /mobil/ telefonszámokat.
A falugondnok napi kapcsolatban van a szociálisan legjobban rászorultakkal. Az ebédosztás előtt lebonyolítja a bevásárlást.
Bárminemű indokolt szolgáltatás ügyében mobil telefonon, vonalas telefonon elérhető. Alapellátáshoz nem tartozó szolgáltatás kérését egyezteti a képviselő testülettel, polgármesterrel. A képviselő testület tagjaival napi kapcsolatban van /személyes is/.
/ A falu minden utcájában végigmegy a falugondnoki kocsival- ebédosztás/.
Feladata, hogy az általa nyújtott szolgáltatások irányi igényeket folyamatosan felmérje, népszerűsítse, ajánlja.
A falugondnokot is kötelezi a titoktartás. Az önkormányzat szociális rendeletében meghatározott segélyezési módok ismeretében kezdeményezheti a segélyezési kérelem elindítását, segít az ügyintézésben. A birtokába került adatokat, információkat titkosan kezeli.
Kapcsolatot tart /heti egyszer/ a gyermekjóléti és családsegítő szolgálat megbízottjával. Ha kell eljárást kezdeményez. Segíti az ő munkáját, helyszíni látogatásra elkíséri.
A szolgáltatások biztosítása során mindvégig úgy kell eljárni, hogy az igénybe vevők emberi, állampolgári jogai ne sérüljenek. Mindenkor az egyenlő bánásmód elvét kell követni, az egyes szolgáltatásokat a településen lakó minden személy számára biztosítani kell, azonos feltételekkel.
A falugondnok munkáját az önkormányzat elismeri, vele szemben mindig úgy kell eljárni, hogy önbecsülése ne sérüljön. A falugondnokot elvégzett munkája alapján a polgármester mint közvetlen felettese értékeli.
A falugondnok tevékenysége során az általa okozott kárért a közalkalmazotti törvény, illetőleg a munka törvénykönyve szabályai szerint felelős.
A falugondnok a szociális szolgáltatás ellátása során sem az ellátottaktól, sem az ellátottak érdekében más személytől előnyt, szolgáltatást, ellenértéket nem kérhet és nem fogadhat el.
A falugondnoki szolgáltatás lehetőségeiről, módjáról, formájáról a lakossági fórumon, nyugdíjas találkozón szerezhetnek tudomást. Minden családhoz szórólapon juttatjuk el a szükséges információkat, elérhetőséget. Gyakori a személyes találkozás a falugondnok, a testületi tagok és a lakossági között /napi/.
A falugondnok tevékenységéről munkanaplót vezet, melyet a polgármester hetente ellenőriz. A munkanaplóval egyező menetlevelet kell vezetni. A munkanapló tartalmazza a falugondnok által végzett egyes tevékenységfajtákat és az arra fordított időt. A munkanaplót és a menetlevelet a negyedéves beszámolóra köteles beterjeszteni.
A falugondnok negyedévente beszámolót tart a képviselő testület előtt a Szolgálat működésé- ről, javaslatot tesz a szolgáltatások bővítésére, tartalmának megváltoztatására.
Az évente tartott közmeghallgatáson megtárgyalja a képviselő testület a falugondnoki szolgáltatás egy évi működésének tapasztalatait, ahol lehetőség nyílik arra is, hogy a lakosság tegyen javaslatot a szolgáltatás tartalmának, körülményeinek változtatására.
A falugondnok tevékenysége, valamennyi döntése ellen a polgármesternél lehet panasszal élni, aki az ügy körülményeinek kivizsgálása után írásban közli döntését a panaszt tevővel, aki amennyiben nem fogadja el a választ, a képviselő testülethez fordulhat. A panasz ügyében a képviselő testület soron következő ülésén, de legkésőbb a panasz előterjesztésétől számított 30 napon belül döntést hoz.
- IV. A falugondnoki szolgáltatás keretében történő ellátások ismertetése a lakossággal
A falugondnoki szolgáltatás lehetőségeiről, módjáról, formájáról a lakossági fórumon, egyes rendezvényeket pl. nyugdíjas találkozón szerezhetnek tudomást. Minden családhoz szórólapon juttatjuk el a szükséges információkat, elérhetőséget. Gyakori a személyes találkozás a falugondnok, a testületi tagok és a lakosság között /napi/.
Jól működik a hirdetményes információ áramlás is, amelynek során a hirdetőtáblákon, közintézményeken kerül kifüggesztésre a szükséges információ.
- V. A szervezet, létszám és szakképzettség, az egyes feladatok ellátása
Személyi feltételek
A szolgálat feladatait egy személyben a falugondnok látja el. Személyét a falugyűlés nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel választja, a képviselő testület nevezi ki és az egyéb munkáltatói jogokat felette a polgármester gyakorolja. Munkáját a polgármester közvetlen irányításával végzi, a polgármester által készített munkaköri leírás, a helyi szociális rendelet, ezen szakmai program, a képviselő testület határozatai és az általa készített heti menetrend alapján. Munkaideje kötetlen, heti 40 óra.
A falugondnok köteles kinevezését követő 2 éven belül a falugondnoki tanfolyamot elvégezni.
Helyettesítéséről a polgármester megfelelő személy megbízásával gondoskodik.
Pl.: helyettes falugondnokkal,
földrajzilag elérhető legközelebbi településsel kötött együttműködés alapján az ott dolgozó falugondnok igénybevételével, vagy a
falugondnoki alapképzésnél magasabb iskolai végzettséggel rendelkező szociális képesítéssel rendelkező személy feladatellátásával.
Tárgyi feltételek
A falugondnoki gépjárművel zárt helyen – a képviselő testület által meghatározott helyszínen – kell tárolni, a falugondnok köteles a falugondnoki gépjárművet használat után minden nap ezen a helyen leállítani.
A falugondnok köteles a gépkocsit rendben, tisztán tartani, a szervizigényt figyelemmel kísérni /km-óraállás/.
A falugondnok a feladatai ellátásához készpénzellátmányra jogosult, ennek összegét a képviselő testület állapítja meg.
A falugondnok jogosult a szolgáltatással kapcsolatos iratokba betekinteni és a falugondnoki gépjármű mellett a feladatellátáshoz szükséges egyéb, a szolgáltatást fenntartó rendelkezésre álló eszközöket is használni /számítógép, internet, telefon stb./
A falugondnok tevékenységének, a szolgáltatások igénybevételének dokumentálására formanyomtatványt használ.
A falugondnok feladata alkalmanként a falu lakói részére szervezett utazások, kirándulások során a gépkocsi vezetése, a csoport kísérése, a programok megszervezése. E feladatait a polgármester eseti utasítása szerint látja el. A falugondnok részt vesz a település kulturális életének szervezésében, összefogásában is. Feladata a helyi ünnepségek, megemlékezések, fesztiválok rendezésében való részvétel, a polgármester utasítása szerint. Amennyiben heti időkeretébe beilleszthető, a polgármester utasítása szerint köteles ellátni a Faluház programjainak /ifjúsági, gyermek… stb./ működtetését, koordinálását is.
Munkája ellátása érdekében kapcsolatot tart a lakossággal, a polgármesterrel, a képviselő testülettel, illetőleg a Közös Hivatallal.
Záradék:
Kustánszeg Község Önkormányzat Képviselő testülete 25/2015. (VI.04.) számú önkormányzati határozatával elfogadta.
Kustánszeg, 2015. június 4.
Bécs Tiborné
polgármester